0
nopline.shoppingcart.empty
nopline.shoppingcart.viewmoreproduct
راهنمای خرید آسیاب

تنوع و گوناگونی دستگاه‌های آسیاب در بازار آنچنان زیاد است که ممکن است انتخاب یک دستگاه مناسب را برای شما دشوار کند. اطلاعات جامع و کامل این مقاله برای شما یک راهنمای خرید آسیاب خواهد ‌بود تا خریدی به دور از دغدغه داشته ‌باشید. در ادامه با ما همراه باشید تا نگاهی دقیق بر دستگاه آسیاب، قطعات، انواع مدل‌ها و برترین برندهای آن داشته ‌باشیم.

به جرات می‌توان گفت این روزها در گوشه آشپزخانه هر خانواده‌ای یک دستگاه آسیاب به چشم می‌خورد. این دستگاه، موادغذایی مانند خشکبار، دانه‌های قهوه، آجیل و … را که حالت سختی دارند، با تیغه‌های تیز و برنده خود در کوتاه‌ترین زمان ممکن، خرد و پودر می‌کند. در آسیاب برقی در واقع انرژی الکتریکی به انرژی مکانیکی تبدیل می‌شود. با استفاده از این دستگاه شما ادویه‌ها و پودرهای خوراکی خواهید ‌داشت که عطر و طعم اصیل و بی‌نظیری دارند.

کاربردهای دستگاه آسیاب در راهنمای خرید آسیاب

این دستگاه همان طور که از نام آن پیداست، برای آسیاب و خرد کردن موادغذایی کاربرد دارد. ادویه، برنج، مغزهای خوراکی، فلفل قرمز، سبزیجات خشک، زعفران، زیره و … از جمله خوراکی‌هایی هستند که در این دستگاه خرد و پودر می‌شوند. بنابراین اگر تا به حال از آسیاب استفاده نکرده‌اید راهنمای خرید آسیاب به شما توصیه می‌کند همین امروز اقدام به خرید آن کنید چرا که دستگاهی بسیار پرکاربرد است و کار شما را در آشپزخانه راه می‌اندازد.

انواع مختلف دستگاه آسیاب

خوشبختانه در بازار انواع گوناگونی از دستگاه‌های آسیاب با شکل‌ها و قیمت‌های متفاوت وجود دارند که هر سلیقه‌ و نیازی را برآورده می‌کند. بسته به اینکه شما از دستگاه آسیاب چه انتظاری دارید، باید مدلی را انتخاب کنید که متناسب با نیاز شما باشد.

به طور مثال برخی از دستگاه‌ها تنها برای خرد کردن ادویه‌جات و مواد خوراکی نرم به کار می‌روند. اگر خرد کردن قهوه مد‌نظرتان است، باید مدلی از آن را بخرید که تیغه‌هایش قابلیت خرد کردن دانه‌های محکم قهوه را داشته ‌باشد. قهوه‌ای که با آسیاب برقی پودر می‌شود، به مراتب خوش‌طعم‌تر و باکیفیت‌تر از پودرهای قهوه در بازار است. البته امروزه دستگاه‌های مخصوص آسیاب قهوه در بازار موجود هستند که برای آسیاب کردن قهوه به صورت خاص تولید شده‌اند.

دوکاره و چند‌کاره از انواع دیگر آسیاب برقی ا‌ست که علاوه بر کار آسیاب کردن، بسته به تیغه‌های خود، مدل‌های مختلف خرد کردن را برای شما انجام می‌دهند.

معرفی اصلی‌ترین قطعات دستگاه آسیاب در راهنمای خرید آسیاب

آشنایی با قطعات اصلی این دستگاه به شما کمک می‌کند تا دستگاهی را انتخاب کنید که قطعات باکیفیت‌تری در آن به کار رفته‌‌باشد. این قطعات شامل:

درپوش

درپوش آسیاب دو نقش مهم و اساسی را در این دستگاه ایفا می‌کند:

 • مواد داخل دستگاه با وجود درپوش به بیرون نمی‌ریزند.
 • موتور دستگاه آسیاب از طریق درپوش عمل می‌کند.

تیغه

تیغه کار اصلی دستگاه آسیاب را یعنی خرد و آسیاب کردن را انجام می‌دهد. اغلب دستگاه‌های آسیاب دارای دو تیغه هستند. البته برخی مدل‌ها در بازار وجود دارند که تعداد بیشتری تیغه دارند. این مدل دستگاه‌ها کاربرد بیشتر و عمر طولانی‌تری دارند.

در نظر داشته‌ باشید که تنها یک بخش از تیغه دستگاه‌های آسیاب تیز است و سمت دیگر آن خاصیت برندگی ندارد. بهترین جنس که برای تیغه‌های دستگاه آسیاب نوع استیل و ضد زنگ است. تیز بودن تیغه‌ها از جمله موارد مهمی‌ست که در هنگام خرید حتما باید به آن توجه کنید، در غیر این‌ صورت فرآیند خرد کردن به درستی انجام نمی‌شود.

محفظه زیر تیغه

محل قرارگیری محفظه زیر تیغه، در قسمت زیرین تیغه‌ها و روی بدنه دستگاه است. پس از آنکه موادغذایی به وسیله تیغه‌ها خرد و آسیاب می‌شوند، در قسمت محفظه جای می‌گیرند.

محفظه زیر تیغه در دستگاه‌های آسیاب‌ مختلف، جنس‌های متفاوتی مانند: پلاستیکی، استیل و شیشه‌ای دارد. به شما پیشنهاد می‌کنیم، جنس شیشه‌ای و یا پلاستیکی شفاف این قطعه را انتخاب کنید تا فرآیند خرد کردن را با چشمان خود ببینید و بتوانید میزان آن را به درستی کنترل کنید.

لاستیک لرزه‌گیر

در مدل‌های جدید دستگاه آسیاب برقی، این قطعه باعث می‌شود تا دستگاه در جایگاه خود ثابت باقی بماند و لرزش و حرکت اضافه‌ای نداشته ‌باشد.

نکات مهم و راهنمای خرید آسیاب

برای آنکه بتوانید یک دستگاه آسیاب باکیفیت و مناسب را خریداری کنید، لازم است نکات زیر را در هنگام خرید در نظر داشته ‌باشید.

میزان سرعت دستگاه آسیاب

ممکن است فکر کنید دستگاه آسیابی که بیشترین سرعت را دارد، بهترین دستگاه برای شما خواهد ‌بود؛ در حالی که این سرعت زیاد، چندان هم به نفع شما نخواهد‌بود. خوب است بدانید که هر چه سرعت دستگاه شما بیشتر باشد، حرارت و گرمای بیشتری را تولید می‌کند. این حرارت و گرما بر روی کیفیت و عطر و طعم مواد خوراکی اثر منفی می‌گذارد. به علاوه اغلب دستگاه‌هایی که سرعت بالایی دارند، به طور پیوسته نمی‌توان از آنها استفاده کرد. باید پس از گذشت ۳۰ ثانیه آن را خاموش و سپس روشن کرد.

ظرفیت و گنجایش آسیاب برقی

ظرفیت آسیاب برقی بر حسب گرم و وزن محفظه یا کاسه آن تعیین می‌شود. درباره ظرفیت آسیاب برقی باید به میزان استفاده خودتان از دستگاه توجه کنید. به میزانی که استفاده شما از دستگاه آسیاب بیشتر باشد، باید ظرفیت بیشتری را برای آن در نظر بگیرید.

توان مصرفی نکته‌ای مهم در راهنمای خرید آسیاب

میزان ایده‌ال توان برای دستگاه آسیاب برقی بین ۱۵۰ تا ۳۰۰ وات است. دستگاهی که توانی کمتر از ۱۵۰ وات دارد، قدرت و کیفیت مناسبی نخواهد‌داشت.

طول کابل

به طول کابل دستگاه آسیاب برقی توجه کنید که کوتاه نباشد و از استحکام مناسبی برخوردار باشد.

میزان صدای دستگاه

اگر هنگام کار با دستگاه به آرامش خود اهمیت می‌دهید، باید دستگاهی را انتخاب کنید که سروصدای کمی داشته باشد. برای اطمینان از میزان کم بودن سر و صدای دستگاه، قبل از خرید از فروشنده بخواهید آن را در مقابل شما روشن و تست کند.

قیمت دستگاه آسیاب

برندی که برای دستگاه آسیاب خود انتخاب می‌کنید، هر چه معروف‌تر باشد، باید برای خرید آن هزینه بیشتری را پرداخت کنید. به طور معمول قیمت دستگاه‌های آسیاب برقی با کیفیت معمولی زیر یک میلیون تومان است. دستگاه‌های بالای یک میلیون تومان برندهای معروف‌تری هستند که از کیفیت بیشتری برخوردارند.

قفل ایمنی

نوعی از دستگاه آسیاب برقی را بخرید، که قفل ایمنی داشته‌باشد. وجود این قفل باعث می‌شود، دستگاه شما تنها زمانی کار کند که قطعاتش به درستی روی آن سوار شده‌ باشند. با وجود این قفل اگر فرزند کوچک داشته‌باشید، خیالتان از بابت آسیب دستگاه به کودک راحت می‌شود.

چگونگی شست و شو و نحوه اتصال قطعات دستگاه در راهنمای خرید آسیاب

به نحوه جدا شدن قطعات و اجزای دستگاه دقت کنید. قطعات و تیغه‌های دستگاه باید به راحتی از آن جدا شوند تا شما به آسانی بتوانید آنها را بشویید.

تعداد تیغه‌ها

اگر می‌خواهید دستگاه شما کاربرد بیشتر و عمر طولانی‌تر داشته‌باشد، باید دستگاهی را انتخاب کنید که تعداد تیغه‌های آن بیش از دو عدد باشد.

میزان مصرف انرژی

در هنگام خرید دقت کنید که دستگاه آسیاب مدنظر شما میزان مصرف انرژی کمی داشته‌ باشد.

موادی که می توانید به کمک آسیاب آنها را خرد کنید :

 •  فلفل قرمز
 •  دارچین
 •  میخک
 •  زنجبیل
 •  سیر
 •  زیره
 •  جوز هندی
 •  ریحان
 •  نعنا
 •  پونه کوهی
 •  جعفری
 •  رزماری
 •  اسطوخودوس

آیا برای خرد کردن قهوه می توان از آسیاب برقی استفاده کرد؟

برای خرد کردن قهوه نمی توان از هر مدل آسیاب استفاده نمود زیرا دانه های قهوه بزرگ و سفت هستند و به تیغه ها آسیب می زند بنابراین برای خرد کردن و آسیاب قهوه از دستگاهی استفاده نمایید که قابلیت استفاده برای خرد کردن قهوه را نیز دارد ویا اینکه از خرد کن مخصوص قهوه برای این کار استفاده کنید تا آسیاب صدمه نبیند.

 

روش تمیز کردن :

در احترام به درخواست برخی از شما کاربران از نمناک بعد از ارائه اطلاعات در مورد جزئیات راهنمای خرید لوازم برقی روش های نگهداری و تمیز کردن آنها را نیز میگوییم تا برای افزایش طول عمر وسیله ای که خریداری می کنید روش صحیح تمیز کردن آن را نیز دانسته و اجرا کنید.

 1.  ابتدا آسیاب برقی را از برق بکشید.
 2.  با یک دستمال کاغذی یا پارچه قسمت مخزن و تیغه های آسیاب را تمیز کنید تا مواد اضافی از روی آن پاک شود.
 3.  داخل مخزن مقداری برنج خام بریزید و دستگاه را روشن کنید تا برنج های خام آسیاب شوند.برنج خام سبب جذب چربی های موجود در داخل مخزن می شود.
 4.  دستگاه را خاموش کنید.
 5.  مخزن و تیغه ها را دوباره با دستمال کاغذی و پارچه تمیز کنید تا برنج آسیاب شده از روی آنها پاک شود.
 6.  تمام قسمت ها را با آب و مایع ظرفشویی بشویید و خشک کنید.